Tegurid, millele spordiennustuste tegemisel tähelepanu pöörata

Spordile panuste tegemine on põnev ja seda võib teha mitmel erineval põhjusel – kas lihtsalt puhtalt meelahutuse pärast, soovist oma lemmikmeeskonnale suurejoonelisemalt kaasa elada ja poolehoidu näidata või oled huvitatud hoopis pikas perspektiivis tulu teenimisest. Nii või naa oleme me siiski kõik huvitatud võitmisest ja tahaksingi rääkida mõnest teemast, millest väga palju ei kirjutata, kuid mis on otsuste tegemisel üliolulised!

Ära ignoreeri märke, mis su meelt võiks muuta

Asi on selles, et kui inimene on oma otsuse teinud, on seda raskem ümber kujundada. Seda tuntakse nimega “confirmation bias” ehk et me võtame kõike otsusele järgnevat nfot kui kinnitust meie otsusele. Me näeme järgnevat infot valikuliselt ning nopime sealt välja vaid meie valikut kinnitava info. See laieneb üldiselt inimpsühholoogiale igas olukorras ja takistab meil sageli suurema pildi nägemist.

Seega tuleb spordiennustuste tegemisel olla enda suhtes tähelepanelik – uue info ilmnedes analüüsi seda objektiivselt ja ole valmis ka oma otsust muutma! Vastasel korral ei saa su tee spordiennustuste tegemisel eriti edukas olema.

Meid tõmbab “hasartmänguri pettekujutlus”

Seda peetakse laiemalt kõikide hasartmängurite veaks, kuid sageli unustavad spordiennustuste tegijad, et see käib ka nende kohta. See tähendab sisuliselt seda, et me jälgime mustreid ja eeldame, et need mustrid korduvad ka tulevikus. Me teeme seda isegi siis, kui meie järeldatud mustrid on küsitava väärtusega.

Kõige parem näide sellest esineb ruletis: mängijad salvestavad mängutulemused ning püüavad nende põhjal täheldada mingit süsteemi või rütmi ja teevad selle peale panuseid. Mõned kasiinod isegi julgustavad seda tegema, jagades mängijatele punktikaarte ja pastakaid – ilmselgelt peaks see olema juba märk, et süsteem ei toimi :D.

Spordiennustus põhineb muidugi palju enamatel näitajatel ja sõltub palju rohkematest faktoritest, seega võib siin teinekord mõni muster ka paika pidada. Kuid see ei tähenda, et hasartmänguri pettekujutlus ka siin ei kehtiks. Näiteks kui meeskonda juhtub saatma ebaõnn, ei tähenda see sugugi, et ebaõnn korduks või kanduks edasi järgmisesse mängu.

Sulle ei meeldi kaotada

Alati on turvalisem spordiennustuses teha panus populaarsemale meeskonnale või võistlejale, sest me kõik kardame kaotada. See on juba looduse poolt nii seatud. Kuid tegelikult ei tasu kaotamist karta, sest ebapopulaarsele meeskonnale panustamine tähendab võidu puhul suuremat sissetulekut ja pikemas perspektiivis on see tulusam tegevus kui turvalisi valikuid tehes.

Seega julgemat spordiennustuste tegemist ja pidage meeles – julge hundi rind on haavleid täis!