Spordiennustustel osalemise piirangud Suurbritannia sportlastel

Spordiennustused on väga populaarne ajaviide, mis on tekkinud lihtsast panuste tegemisest spordivõistluse tulemusele. Suurbritannias pole jalgpall kindlasti selles osas erand. Nii on ka tõsiasi, et kihlvedude puhul korraldatakse sageli ka pettuseid, millega on seotud kas sportlased või spordivõistluste korraldamisega seotud inimesed. Suurbritannia on hea näide kõrgetest standarditest, mil moel need inimesed spordiennustustega seotud tohivad olla.

 

Inglismaa jalgpalliliit, mis korraldab Inglismaa jalgpalliliiga tegemisi, on seadnud keelu jalgpalli kohta käivatel kihlvedudel osalemiseks kõigil sellega seotud inimetel – mängijatel, mänedžeridel, klubi töötajatel ja teistel seotud isikutel. Keeld sõltub tasemest, mille võistlustest vastav meeskond osa võtab.

 

Vastavatel isikutel on keelatud panna panuseid ükskõik millistele jalgpalliga seotud kihlvedudele kogu maailmas või jagada siseteavet ükskõik kellega, kellest võib arvata, et ta kasutab informatsiooni kihlvedudel osalemiseks või teistel ebaseaduslikel, ennustuste tegemisega seotud eesmärkidel. Kihlveod on keelatud neile:

 

  • Kõik mängijad, mänedžerid või klubi töötajad, kes on seotud ükskõik millise klubiga, kes on meesteliiga süsteemis kaheksa parima seas.
  • Kõik eelpool nimetatud isikuid kahest kõrgemast naisteliige tasemest (super league ja women’s championship).
  • Kõik võistluste korraldamisel osalevad kohtunikud ja treenerid, kes tegutsevad 3. või kõrgema taseme kohtunike klassifikatsiooni järgi.
  • Kõik isikud, kes on seotud meeste- või naisteliigade madalama taseme klubidega, aga ka 4. taseme või madalama taseme kohtunikud. Neil isikutel kehtib keeld nende võistluste kohta, kus nad ise osalevad või mida võivad mõjutada. Nad ei või panuseid teha ka neis liigades, kus nende meeskond võistleb.

 

Kõigil nimetatud isikutel on keelatud reklaamida spordiennustused seotud tegevusi, kus neil on keelatud ülalnimetatud tingimustel osaleda. Samas kehtib see üksnes üksikisikutele ja nende tegevusele. Kui klubil või liigal on sõlmitud leping mõne kihlveokontoriga nende reklaami kasutamiseks näiteks meeskonna särkidel, siis ei vastuta mängijad reeglite rikkumise eest.